Övriga tävlingar

2019

Årets första tävling blev borta mot Strängnäs,och den började bra med stor ledning efter första halvan för att sedan delvis haverera men det räckte dock till en slutseger med 22-18,banpoängen förlora vid dock medd 8 poäng,10385-10393 .laughing

Hemmamatch mot Nyköping brukar vi vinna,men den här gången gick det inte,knapp förlust med 19-21 (10995-10018)cry

Bortamatch mot Pantrarna,12 mannalag denna gång,vi var uppdelade i 4 mannagrupper där 2 spelade oavgjort 10-10 och en vann med 14-5 så sammanlagt vann vi med 34-25 och kägelpoäng 7947-7531laughing

Bortamatch mot Kusten i Nyköping,där vi bara spelade om kägelpoäng,lyckades vi vinna efter att ledningen växlat flera gånger.12 mannalag denna gång och siffrorna blev 7754-7692=+62laughing

 

Bortamatch mot Klotet Trosa med 8 mannalag, knapp vinst med 11-9,5483-5395laughing

Stortävling i Mariehamn,Viking Line Veteran Bowling Game den 12 april med fina resultat av våra killar;1 Tibor,2Bosse P,6 Lennart R,9 Anders ,12 Bertillaughing

Vi har vunnit vår division i riksserien och har nu avancerat till högsta serienlaughing

Höstens första tävling var en hemmamatch mot Strängnäs som vi med 359 poänglaughing

Hemmamatch mot Pantrarna ,seger med 455 poänglaughing

Borta mot Nyköpingsveteranerna ,förlust 13-7undecided

Hemma  mot Kusten,än en gång förlust mot ett Nyköpingslag,denna gång med 25-15undecided

Hemma mot Trosa,vinst 16-4laughing

2018

Årets avslutning med skinkslaget blev som vanligt en trevlig tillställning där även jubileumsslaget ingick.3 skinkor fanns med i år tack vare generösa sponsorer,"herrskinkan" vanns av Lennart R och " damskinkan" av Anja,den tredje lottades ut.Jubileumsslaget hade 8 deltagare och segrare blev Pauli före Anna-Britt. I avslutning ingick också prisutdelning för höstens poängtävling och där segrade Marianne och Calle

 

 

Höstens sista match mot Trosa slutade med vinst 12-8 och därmed har vi vunnit samtliga höstmatcher

 

Tibor hade lite svårt att få ihop folk till bortamatch mot Nyköping,men han lyckades få ihop ett vinnande gäng till 22-18,10515-10375 endast 140 pluspoäng.Det blev seger trots att alla underpresterade,bara en över 700 ?

 

 

Efter 2 förluster mot Kusten så blev det revanch med siffrorna 27-13,11439-10810 är ett plus på 729 poäng.

 

Ännu en hemmavinst,den här gången mot Pantrarna,10 spelare, och vinst med 7499-6009,+1490 poäng och ett snitt på 750.

 

Höstens första tävling var en hemmamatch mot Strängnäs,efter underläge i halvtid 10-9 så blev det tillslut 28-11 

 

Vårens poängtävling vanns av Ann-Britt och Calle.

 

Km nu avverkat och dom som var i ledningen efter första delen lyckades hålla undan och mästare blev då Solveig och Bosse P.Andra platserna tog Agneta och Bert och tredje platserna fick Monica och Tibor.

 

KM del 1 avverkad och omräknad med hcp inför del 2 och det är mycket jämt,6man inom 100 p,och 3 damer inom 50 p.På topp ligger Bosse P och Solveig

 

 

Vinst mot Trosa efter två nederlag förra året 13-7 (5461-5113),Tibor och Lonny utmärkte sej

Efter förlusten i Nyköping  gick det bättre i Mälarhallen,vinst mot Pantrarna 10422-10053 och här utmärkte sej Lennart A,Bosse L och Sven A och på damsidan Solveig,ingeborg och A-B.

Med årets sämsta poäng så förlorade vi mot Kusten 17-23 10592-10143.

Några glädjeämnen,Tibor,Bosse P och Bernt N samt A-B på Damsidan

 

Vinst borta mot Strängnäs,efter 10-10 i halvtid så lyckades vi vinna med 26-14.

 

HEMMA I BOLLHALLEN ÄR VI BRA

KLAR VINST MOT NYKÖPING MED 31 - 9

KÄGELPOÄNG= 11427 - 10173 + 1254P

________________________________________________________________

resultat av TELGEVETERANERNA

"GUBBAR"  1:A BOSSE PELANDER        848p

                 2:A TIBBE KRAUZ              825p

                 3:A BERNTE NORÉ             812p

                 4:A L ANDERSSON             793p

                 5:A MIKKO SOININEN        786p

                 6:A BERRA GRANBERG       730p

                 7:A PAULI HYVÄRINEN       724p

                 8:A BOSSE LINDGREN        717p

                 9:A CALLE BODINGH          683p

              2x10:A BERTH SANDÉN + BENGT E  680p

"TANTER"    1:A INGRID LINDBERG       698p

                  2:A AGGIS SANDÉN           662p

                  3:A A-B EKLUND                625p

                  4:A BERIT BAAKKI             598p

                  5:A LONNY JÄDERLUND      566p

_________________________________

 

 

VI KLARADE NYKÖPING MED NÖDROP

SIDA 1    6-14    SIDA 2    15-5  VINST MED 21-19

      TELGESPELARNA PÅ BANORNA 9-16 RÄDDADE ÄRAN

AGGIS+BOSSE P (4 VINSTER) INGRID+RUNIS (4 VINSTER) PERO+TIBBE (3 VINSTER)

         TIBBE hade högst slagning med 827p

LELLE RUNSTRÖM OCH BOSSE PELANDER över 770

PÅBANORNA 1-8 ÖVERRASKADE BOSSE LINDGREN, BÄST PÅ 700P

       BÄSTA "FLICKA"  A-B EKLUND KLÖSTE I MED 609p

           övriga Telgespelare var med och deltog, paret Bernte+L.A. vann håltävlingen (22)

 

 

 

________________________________

PANTRARNA UTAN KLÖS I BOLLHALLEN

TELGEVETERANERNA KUNDE VINNA MED 789P

                              6814  -  6025

_____________________________________________________________________________

1:A MED STRÅLANDE SPEL BERNT NORÉ gnällde ihop 808P

2:A  SKOGENS KONUNG "BERRA" GRANBERG                   758P

3:A  MED RIVSTART (235P) SVEN ANDERSSON                 750P

4:A  "GUBBEN" A-SON SVETTADES IN                              732P

5:A  BOSSE LINDGREN med fel KLOT                               652P

6:A  INGRID " det går bra" LINDBERG                              645P

7:A  TUMBA "BERTHY" VÄNSTRADE IN                              643P

8:A  A-B EKLUND, HOTADE MED MORAÅN                         622P

9:A  "AGGIS" HATAR SPELA I BASTU                                605P

10:A MARIANNE ERIKSSON VRÄKTE IHOP FINA                 599P             

 

_____________________________________

 

 

HÖST SÄSONGEN HAR STARTAT MED 2 MATCHER

TELGE - STRÄNGNÄS 32-8,  TELGE - KUSTEN  19-21

MATCHEN MOT STRÄNGNÄS VANNS GANSKA KLART, FÖRSTA OMG. 8 SPELARE KUNDE

VINNA MED 15-5. VÅR EMINENTA SPELARE "TUSSEN" NORÉ BÄST MED 757P

GOD 2:A "GUBBEN ANDERSSON PÅ 755P. BÄSTA FLICKA VAR A-B EKLUND MED 658P

OMG.2 MED VÅRA SUPER-SPELARE, LELLE RUNSTRÖM (827) TIBBE KRAUZ (824)

OCH SYLFIDEN "AGGIS" (658) VANN ÖVERTYGANDE MED 17-3.

TELGE - BK KUSTEN

VÄLDIGT JÄMN MATCH, NÄR BOWLINGDIMMAN LÄTTAT STOG KUSTEN SOM SEGRARE.

OMG 1 SLUTADE 10-10, OMG 2 9-11.

BRA SPELAT AV TELGE MED 7 VACKRA FLICKOR I LAGET, KUSTEN 3 .

 

 

____________________________________

 

TELGEVETERANERNAS KM 2017

STORMÄSTARE DAMER: AGGIS SANDÉN   1609P

STORMÄSTARE HERRAR: ANDERS WIRTANEN 2191P

KLUBBMÄSTARE DAM: GUDRUN DAHLSTRÖM 1666P MED HCP

KLUBBMÄSTARE HERR: BOSSE LINDGREN 2137P MED HCP

DAMKLASSEN: 2:A MONICA FRED 16344P   3:A HARRIET ERIKSSON  1627P

HERRKLASSEN: 2:A BERTH SANDÉN 2124P  3:A BOSSE PELANDER  2114P

______________________________________

 

KM del 1 i Eskilstuna (resultat)

 

 

Damer: Bäst ren slagning Aggis Sandén  1007p

med hcp: Monica Fred  1051p - Gudrun Dahlström  1024p - Harriet Eriksson  1018p

              Aggis Sandén  1007p - A-B Eklund 993p - Berit Baakki 969p

               __________________________________________________________

  Herrar: Bäst ren slagning  Anders Wirtanen  1334p

med hcp:  Bosse Lindgren 1421p - Calle Bodingh 1405p - Berth Sandén 1392p

                 Sven Andersson 1340p - Bernt "tussen" Noré 1335p - Ante Wirtanen 1334p

                 Berra Granberg 1334p - Lasse Gardelin 1334p - Tibbe Krauzs  1272p

 

Övriga TELGEVETERANER  kommer att kämpa den 2 Maj för att förbättra placering!                           

_____________________________________

Åter en floppmatch i nyköping

Tv-Klotet vann med 11-9  (5195-5183)

INGEN I TELGEVETERANERNA KLARADE 700-GRÄNSEN!

LJUSET I MÖRKRET "AGGIS" ,BÄST MED 679p

TVÅ YNGLINGAR FÖRSÖKTE TA FÖRSTA PLATS, MEN VAR BARA NÄRA.

"TUSSEN`" NORÉ  677P OCH BYGG BERRA 676P

BERTH 666P  -  L.A. 660P  -  BOSSE L  624P  - THOMAS O 602P

TAPPERT KÄMPANDE A-B KLÄMDE I MED 599P

________________________________

 

NYKÖPING OCH BOWLING INTE BRA

TELGEVETERANERNA UTAN CHANS MOT KUSTEN

KUSTEN 11091P  - TELGE 9879P - 1140P (29-10)

_______________________________________________________________________

TVÅ TELGEVETERANER ÖVER 700, LELLE R 720 OCH BERRA G 713

        ÖVRIGA TELGESPELARE VAR MED OCH DELTOG!

 

 

_____________________________   

  KLAR VINST PÅ BOWL O RAMA

TELGE  10842 p   PANTRARNA  9813 p  + 1029 p

______________________________________________________________________

        SUPERSPEL AV "TIBBE" KRAUZS SPELADE FINA 945 p

                       4 till av Telgeveteranerna över 750p

         L.A.-813p, Bernte N- 768p, Calle B- 766p, Bosse P- 763p

          Bäst av "flickorna" Ingeborg Gardelin tjongade in 621p

                Övriga Telgeveteraner var med och krossade motståndet.

 

_________________________________

 

 

                     ÅRS-MÖTES TÄVLING 2017

               9  3-MANNALAG KÄMPADE OM ÅRETS TITEL

                     LAGEN VAR BASERADE PÅ VÅR POÄNGTÄVLING (HCP)

                            VINNANDE LAG MED 225P HCP  BANA 5+1  1855P

                         SVEN 569 - AGGIE 635 - L.A 651

                                          2A   BENGT E-MONICA-ANDERS =1793P

                                          3A  BENGT I-THOMAS-PAULI = 1739P

                                          4A  ALLAN-INGRID-BERTH = 1734P

                                          5A STICKAN-ANNA-BRITT-BOSSE P = 1665P

                                          6A LONNY-MARIANNE- LELLE R = 1657P

                                          7A HARRIET- INGEBORG- BÄÄRNTE = 1650P

                                          8A LASSE G- SOLVEIG - BOSSE L = 1633P

                      9A MED LUTANDE VÄNSTERBANA KLASSE F- LILIAN - TIBBE = 1595P

______________________________________

 

 

 

        TELGEVETERANERNA SLOG REKORD

                                              25 JANUARI 2017

        vann i Strängnäs med 35-5 och kägelpoängen 11673

         start 1= 5839  start 2= 5834  spelarsnitt = 729,5p

             Tibbe firade julafton med en 300 serie (929)p

                         Anders W 865p - L.A. 834p - Bosse P 819p

                   Två "flickor" över 700p, Ingrid l 729p , Anna-Britt 720p

                                     Övriga 10 spelare gjorde en storstilad insats!

___________________________________________________

 

          ÅTER 20-20 MOT NYKÖPING

               2017 BÖRJADE MED BARA GLADA SPELARE

                      ALLA KÄNDE SIG SOM VINNARE

LITE PLUS FÖR TELGEVETERANERNA SOM VANN KÄGELPÅOÄNGE MED 132

_________________________________________________________________________________

EN HEL DEL STRUL MED DATORER OCH BANOR, VAR ÄNDÅ STÄMMNINGEN BRA

           FÖRSTA SERIEN SPELADES OM DÅ DATORENA SLOCKNADE

          (TVÅ SOM GJORDE TOPPEN SERIER RYNKADE PÅ NÄSAN, A-B EKLUND OCH MARIANNE )

          BÄSTA SPELARE FÖR TELGE VAR "TIBBE" +850P

        ÄVEN BOSSE P OCH ANTE W KLARADE 800-GRÄNSEN

    L.A - SVEN A OCH MED VINTERPÄLS "TUSSEN" NORÉ VAR OK

  AV VÅRA TJUSIGA TJEJER LYCKADES INGRID L O BERIT B BÄST

        PS: VÅRENS ÖVRIGA KLUBBMATCHER SPELAS PÅ BORTAHALL, VILKEN TUR!

________________________________________

              TELGEVETERANERNAS KM 2016

            ÅRETS STORMÄSTARE INGRID LINDBERG OCH TIBOR KRAUZS

                                         MÄSTERTSKAPET MED HCP

DAMER:  1.A INGEBORG GARDELIN           1750P    HERRAR  1:A  BOSSE PELANDER           2071P

              2:A LONNY JÄDERLUND              1691P           2:A  LENNART ANDERSSON    2054P

              3:A HARRIET ERIKSSON             1639P           3:A  STIG WESTERBACKA       1997P

              4:A A-B EKLUND                        1625P            5:A  LASSE GARDELIN            1961P

              6:A  ANJA ERIKSSON                  1618P            6:A  LENNART RUNSTRÖM      1954P

              7:A  MONICA FRED                     1603P            7:A  BOSSE LINDGREN           1949P

              8:A  SOLVEIG STENBERG            1554P             8:A  BENGT ERIKSSON           1913P

              9:A  MARIANNE ERIKSSON          1541P             9:A  SVEN ANDERSSON          1909P

             10:A LILIAN GUSTASSON (SKADAD)                 10:A "ULLTUSSEN" NYKLIPPT   1902P

 

______________________________________________________________________________________

 

 

 

 

____________________________________________

 TELGEVETERANERNA ÄR I EN SVACKA

      FÖRLORADE I JAKOBSBERG MED 26-14

         KÄGELPOÄNG 9467 - 9770  - 303P

               BÄSTA I TELGE TIBOR K 743P

        LONNY JÄDERLUND BÄSTA DAM 583P

                    ÖVRIGA 14 SPELARE DELTOG!

--------------------------------------------------- 

 

MATCHEN MOT BK KUSTEN BÖR GLÖMMAS

          FÖRLUST MED FÖRKROSSANDE 807 POÄNG

           10873 - 10066  OCH 31 - 9 I MATCHPOÄNG

______________________________________________________________________________________

       LJUSET I MÖRKRET ALLAN LINDH MED FINA 756 POÄNG

              INGRID LINDBERG GLÄNSANDE  703 POÄNG

                               RESTERANDE RESULTAT HAR "KNUTTE" ANDERSSON FÖRTRÄNGT

 

 

 

 

 

 

__________________________________________

 

 

   

  TELGES VETERANER LYCKADES VINNA

        PÅ BOWL O RAMA MOT PANTRARNA

               VÅRA SPELARE PÅ A-SIDAN FIXADE SEGERN

        ANDERS WIRTANEN 817 OCH BOSSE PELANDER 799

     FICK MED SIG ALLA PÅ SIN SIDA OCH RÄDDADE TELGE

    B-SIDAN HADE BARA EN SOLSTRÅLE, INGRID LINDBERG .

  ÖVRIGA DELTAGARE PÅ B-SIDAN FÖRSÖKTE UNDVIKA LÄGSTA

    SERIE BOSSE  LINDGREN VANN GUBB-KLASSEN PÅ 123P

  BLAND FLICKORNA VAR DET HÅRDARE, HARRIET E-GUDRUN D

            LYCKADES BÅDA KOMMA ÖVER 100-STRECKET

    PS: EN DÄCKAD TÄVLINGSLEDARE INTE FÄLLA KÄGLOR

   ELLER SKAFFA TÄVLINGSRESULTAT, HOPPAS DET BLIR BÄTTRE

               TILL MÅNDAGENS MATCH I NYKÖPING.

 

 

_____________________________________

 

 

 

ÅRETS ANDRA MATCH SLUTATDE MED VNST

                 27-13 MOT STRÄNGNÄS I TOMASHALLEN

_______________________________________________________________________________________

      TIBOR KRAUZS 950P samt BOSSE PELANDER 904P TOPPADE LAGET

                                ÖVRIGA RESULTAT AV TELGEVETERANER

                      ANDERS WIRTANEN  795P    LENNART ANDERSSON  761P

                           LENNART RUNSTRÖM  723P   BERNT NORÈ  687P

                  BÄSTA DAM INGRID LINDBERG  682P  STIG WESTERBACKA  672P

                           LASSE GARDELIN  663P   BOSSE LINDGREN   637P

                        INGEBORG GARDELIN  617P  LONNY JÄDERLUND  616P

                        GUDRUN DAHLSTRÖM  607P  HARRIET ERIKSSON  603P

                          SOLVEIG STENBERG  575P  SVEN ANDERSSON  538P

_____________________________________________________________________________________

 

 

__________________________________________

 

 

         2016 startade med remi 20-20

           Nyköping och Telgeveteranerna lämnade bowlinghallen

                med ett leende, ingen vann ingen förlorade

________________________________________________________________________________________

RESULTAT TELGE: 1:a Lennart Runström           881p

                               2:a Anders Wirtanen             866p

                               3:a Bosse Pelander                845p 

                               4:a Bernt Noré                       793p

                               5:a "Knutte" A-son                790p

                               6:a  Allan Lindh                      703p

                               7:a  Bo Lindgren                     690p

                               8:a Anja ERiksson                  668p

                               9:a Zoltan Toth                       660p

                               10:a Gudrun Dahlström          652p

                               11:a Stickan Westerbacka      651p

                               12:a Anna-Britt Eklund           650p

                               13:e Bengt ERiksson               624p

                               14:e Ingeborg Gardelin           589p

                               15:e Lonny Jäderlund              553p

                                16:e Lilian Gustavsson            507p

 

 

               

 ---------------------------------------------------------

 

 

                      

 

___________________________________

 

         2015 års SISTA KLUBBMATCH

       VANNS MED 18-2 mot TV-KLOTET

                    5603p  -  4603p  + 1000p

____________________________________________________________________________

                            RESULTAT AV TELGESPELARE

                  ZOLTAN TOTH SKRUVADE IHOP FINA 768P

     2:A "KNUTTE" ANDERSSON   745P  3:A  BÄRNTE NORÉ  732P

     4:A  MIKKO SOININEN  728P  5:A BO "OTUR" LINDGEN  681P

   6:A STICKAN WESTERBACKA 674P  7:A "MORSAN" ERIKSSON 673P

             8:A OCH RYGGSKADAD ANNA-BRITT EKLUND  602P

 ___________________________________

 

 

         TELGE VANN ÖVER BK KÄGLAN

       28 - 12  KÄGELPOÄNG  10718  -  10141  +  577P

_______________________________________________________________________________

              BÄSTA TELGEVETERAN   LENNART RUNSTRÖM      820P

                2:A   BOSSE LINDGREN                                784P

                3:A   TIBOR KRAUZS                                    766P

                4:A   STIG WESTERBACKA                            752P

                5:A   ANDERS WIRTANEN                             732P

                6:A   BERNT NORÈ                                       727P

                7:A   ZOLTAN TOTH                                     706P

                8:A   ALLAN LINDH                                      677P

                9:A BÄSTA FLICKA ANNA-BRITT EKLUND       649P

                10:A  SVEN ANDERSSON                              642P

                11:A  LENNART 118 ANDERSSON                  613P

                12:A  INGEBORG GARDELIN                          604P

                13:E  ANJA ERIKSSON                                  603P

                14:E  HARRIET ERIKSSON                             579P

                15:E  LONNY JÄDERLUND                              544P

                16:E med bouleklot LILIAN GUSTAVSSON       520P

 

 

 ________________________________________________

 

 

              FÖRLUST MOT NYKÖPING

MATCHEN I ROSVALLA BOWLINGHALL BLEV FÖR SVÅR

                   19 - 21  (10789 - 10848 ) - 59 P

____________________________________________________________________________

                         BÄSTA RESULTAT TELGE: TIBOR KRAUSZ  883 P

                  2:A  LENNART RUNSTRÖM  785P  3:A ANDERS WIRTANEN  781P

                         4:A BERNT NORÉ  771 P   5:A BOSSE PELANDER  742P

                                BÄSTA DAM  ANNA-BRITT EKLUND  681P  

                  2:A GUDRUN DAHLSTRÖM  650P  3:A  INGEBORG GARDELIN  647P   

 

__________________________________

 

 

 

 

       VINST ÄVEN MOT STRÄNGNÄS  25 -14

                   KÄGELPOÄNG   10795  -  10275  + 525P

                 LENNART RUNSTRÖM FIRADE 75 ÅR MED SLAGNING PÅ 875P

                     A-B EKLUND BÄST AV "FLICKORNA" MED FINA 695P

 

____________________________________

KLUBBMATCHEN MOT MÄLARPANTRARNA

VANNS EFTER STOR DRAMATIK, MASKINHAVERI, KLOTSTOPP.

               TELGEVETERANERNA VANN TROLIGEN MED CA: 500P

                    BOSSE LINDGREN MATCHBÄST MED 788P, VANN LOTT OCH 250:-

__________________________________________

 

  GLÄDJANDE STOR VINST MOT KUSTEN

       TELGEVETERANERNA 8466P  KUSTEN  7975P  + 491P

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                                   TELGESPELARNAS RESULTAT

                                TIBOR KRAUSS 946P    L. ANDERSSON   852P

                                LENNART RUNSTRÖM 794P  BOSSE PELANDER  793P

¨                              ANDERS WIRTANEN  738P  BERNT "BÄ NORÉ  727P

                                BO "GÖS" LINDGREN 718P  SVEN ANDERSSON  663P

                                ANJA ERIKSSON  632P  BENGT ERIKSSON  572P

                                A-B "6" EKLUND   534P  LONNY JÄDERLUND  498P

 

_______________________________________  

 

    HÖSTSÄSONGEN 2015 BÖRJADE BRA

       FÖRSTA KLUBBMATCHEN GAV VINST ÖVER TV-KLOTET

        TELGEVETERANERNA 5157 - TV-KLOTET 4808  (14-6)

______________________________________________________________________________________

TELGESPELARNAS RESULTAT:          LENNART ANDERSSON       844P

                                                     MIKKO SOININEN              737P

                                                     UFFE NYMAN                     715P

                                                     SVEN ANDERSSON             700P

                                                     A-B EKLUND                       551P

                                                     MONICA FRED                     549P

                                                     MARIANNE ERIKSSON          535P

                                                     KLASSE FRED                      533P

 

 

                                                

                                         

________________________________________

 

 

    Veteranernas våravslutning 2015

3-mannatävling med hcp, prisutdelning,smörgåstårta

     Vårens poängmästare blev A-B Eklund och Sven Andersson

___________________________________________________________________________

                      RESULTAT AV AVSLUTNINGSTÄVLINGEN

                        SEGRARE: Lag GYMNASTERNA där alla vara skadade

                          BERIT BAAKKI - KLASSE FRED - BOSSE LINDGREN

             2:A "MULLE" MONICA - ALLAN - BÄÄRNTE. 3:A BOMBARNA: LILIAN - BOSSE P

       4:A SIGGES POLARE: ANJA - STICKAN - SIGGE. 5:A JÄMNLIKARNA: ME - ULLA -ZOLTAN

    6:A RAKSLAGARNA: INGEBORG - BENGT E - MIKKO. 7:A 10-ORNA: HARRIET-BENGT I- LELLE

                                 8:A PEKKAS FLICKOR: GUDRUN-AB-PEKKA.

          JUMBO UTAN SKYDDSNÄT OCH ENDA LAG UNDER 1600 POÄNG 

                            DALKULLAN - POÄNGMÄSTAREN - TATTAR KNUTTE

      

_____________________________________   

     TELGES KLUBBMÄSTERSKAP 2015

                                STORMÄSTARE 2015

     ANJA ERIKSSON  1702P  -- LELLE RUNSTRÖM  2057P

                  KLUBBMÄSTARE MED HCP DAM: LILIAN GUSTAVSSON  2095P

                  KLUBBMÄSTARE MED HCP HERR: BOSSE LINDGREN  2058P

   DAMKLASSEN:         2:A HARRIET ERIKSSON 2054P  3:A  ANJA ERIKSSON 2042P 

                                 4:A  GUDRUN DAHLSTRÖM 1994P  5:A MARIANNE ERIKSSON 1966P

                                 6:A  SOLVEIG STENBERG 1927P  7:A  BERIT BAAKKI 1925P

                                 8:A  ULLA LAGERSTEDT 1923P  9:A ANNA-BRITT EKLUND  1922P

                                 10:A INGEBORG GARDELIN 1918P 11:A MONICA FRED  1894P

                                          12:A LONNY JÄDERLUND SPELADE 6 SERIER (1035P)

 

'    HERRKLASSEN:      2:A  LENNART RUNSTRÖM 2057P  3:A BOSSE PELANDER  2028P

                                 4:A  PEKKA TOURUNEN  2015P  5:A LENNART ANDERSSON  1986P

                                 6:A  TIBOR KRAUSS  1959P  7:A BOSSE DEGNELL  1952P

                                 8:A  SVEN ANDERSSON  1943P  9:A  FOLKE NYHOLM  1932P

                                 10:A BENGT ERIKSSON  1920P

                                 BERNT N, KLASSE F, STIG W, LASSE G, UFFE N OCH LASSE B DELTOG.

__________________________________________

 

 

TELGE BESEGRADE TVV-KLOTET MED 13-6

RESULTAT: TELGEVETERANERNA 5044 - TVV  4814  + 230

_______________________________________________________________________________________

TELGESPELARNAS RESULTAT:

LENNART RUNSTRÖM  722P                LENNART ANDERSSPON   716P

BOSSE LINDGREN       685P               ANNA-BRITT EKLUND        663P

BERNT "TUSS" NORÉ   655P               ULLA LAGERSTEDT            549P

MONICA FRED             538P               KLASSE FRED                   516P

 

__________________________________________

 

 

KUSTEN PK VANN ÖVER TELGE MED 287p

_________________________________________________________________________________

RESULTAT AV TELGEVETERANERNA:

TIBBE KRAUSS               873P                           BOSSE PELANDER           849P

HASSE NORRBY              729P                          "ULLTUSSEN" NORÉ         724P

LELLE RUNSTRÖM           715P                          BO "BOSS" LINDGREN      700P

STIG WESTERBACKA       699P                          UFFE NYMAN                    691P

"TATTAR ANDERS"          688P                           KLASSE FRED                  679P

"BÄSTA DAM" JÄDERLUND 652P                         SVEN ANDERSSON           644P

"LÄGGER AV" DAHLSTRÖM 548P                        HARRIET ERIKSSON          543P

"BINGO" ERIKSSON          538P          "KVAR I FLYGPLANET" LAGERSTEDT  536P

----------------------------------------------------------------

 

PANTRARNA SATTE KLORNA I TELGE

RESULTAT: PANTRARNA 10182 - 10059

________________________________________________________________________________________________

RESULTAT AV TELGESPELARE

BOSSE PELANDER  746P                       LENNART RUNSTRÖM    710P

BOSSE "BOSS" LINDGREN  688P           UFFE NYMAN                 683P

PEKKA TOURUNEN             677P           INGEBORG GARDELIN    668P (BÄSTA TJEJ)

STICKAN WESTERBACKA    637P           PAULI HYVÄRINEN         636P

SOLVEIG STENBERG          608P           LASSE GARDELIN          597P

LASSE BLIXT                     592P           SVEN ANDERSSON        581P

GUDRUN DAHLSTRÖM        579P           LONNY JÄDERLUND       566P

MARIANNE ERIKSSON        559P           BENGT (SKRUVEN) E-SON  523P

___________________________________________

 

 

              TURLIG VINST I STRÄNGNÄS

                    SISTA SPELRUTA AVGJORDE MATCHEN

                UNDERLÄGE MED 11-9 GAV VINST MED 21-19

________________________________________________________________________________________

             TELGEVETERANERNAS BÄSTA " PALLE" HYVÄRINEN MED 834P

                2:A LENNART "TROSA" RUNSTRÖM 795P   3:A ULF "HÄLSINGE" NYMAN 784P

                4:A BO "SLÄGGAN" PELANDER  754P        5:A "ULLTUSSEN" NORÉ        733P

                6:A  "TUSSENS BRODER"        725P    7:A "TATTAR KNUTTE" A-SON      724P

                8:A  "INGEN SIKT" WESTERBACKA 668P 9:A "STORMEN" DAHLSTRÖM   619P

                10:A SVEN "GICK BRA" ANDERSSON 615P  11:A BENGT "JÄRNA" E-SON 609P

                12:A LONNY JÄDERLUND  605P  13:E MARIANNE "LOTT" ERIKSSON        574P

                14:E LASSE "CURLING" BLIXT 564P 15:E "UTAN BOSSES STÖD"EKLUND 562P

                                 16:E OCH MATCHVINNARE HARRIET "BOULE" ERIKSSON       560P

 

   

                 

 

    _______________________________________________________________ 

 

 

 

 

KLAR VINST MOT NYKÖPING 7/1-2015

SUVERÄNT SPEL AV BOSSE PELANDER LEVERERADE 968P

RESULTAT:       TELGEVETERANERNA 8485P          NYKÖPING  7   894P   + 591

___________________________________________________________________________________________

                      2:A  BOSSE LINDGREN ÖVERRASKADE MED             818P

                      3:A  LENNART RUNSTRÖM MED NORMAL SLAG.        802P

                      4:A  BERNT NORÉ SVAJADE IHOP                            763P

                      5:A  MIKKO "KLARADE 700" SOININEN                    714P

                      6:A  STICKAN WESTERBACKA PÅ TORR BANA           698P

                      1:A  BÄSTA DAM LONNY JÄDERLUND                        693P

                       2:A ANJA "SPÄRRKLOT" ERIKSSON                          664P

                       3:A GUDRUN "DET STORMAR" DAHLSTRÖM              639P

                       4:A BERIT BAAKKI (OTRÄNAD)                                630P

                       5:A A-B (FÖR LITE VILA) EKLUND                            573P

                       6:A SOLVEIG (FIRAT FÖR  MYCKET) STENBERG         523P

                        

 

 

 

       TELGEVETERANERNA LYCKADES VINNA

           EFTER EN SPÄNNANDE MATCH PÅ BOWL O RAMA 

      DÄR VÅRA SUPERSPELARE PÅ A-SIDAN FIXADE SEGERN  

           ANDERS WIRTANEN 817 OCH BOSSE PELANDER 799     

                     VAR DEN AVGÖRANDE FAKTORN.     

        SPELARNA PÅ B-SIDAN FICK GLÄDJA SIG ÅT BÄSTA DAM

        INGRID "DJURGÅRDARN" LINBERG KLÄMDE I ÖVER 650P

          ps: TYVÄRR VAR MATCHANSVARIGE "KNUTTE" DÄCKAD AV INFLUENSA

                    MISSA INTE BARA KÄGLOR UTAN ÄVEN RESULTATLISTOR!

            MEN SEGERN STANNADE PÅ 205 P

 

 

 

 

 

 

 

_________________________________________________________________________

 

GOD JUL OCH GOTT NYTT ÅR  ÖNSKAR JUNIOREN LA!

___________________________________________

 

LUCIA OCH SKINKSLAGET 2014

32 TAPPRA TELGEVETERANER KÄMPADE

10 STYCKEN 3-MANNALAG + 1 2-MANNALAG

___________________________________________________________________________________

SEGRANDE LAG: MARIANNE E - LONNY J - LENNART R = 1687P

                     2:A KLASSE F - LILIAN G - BOSSE P           = 1649P

                     3:A GÖSTA H - SOLVEIG S - UFFE N            = 1576P

                     4:A BENGT E - LASSE G - PAULI H               = 1512P

                     5:A INGEBORG G - LENNART A- PUTTE F     = 1496P

                     6:A LASSE B - BERIT B - MIKKO S                 = 1496P

                     7:A STICKAN W - MONICA F - BOSSE L         = 1440P

                     8:A BENGT I - SVEN A - TIBBE K                    = 1413P

                     9:A RONNIE L - HARRIET E - PEKKA T           = 1409P

                     10:A MED SPÄRRKLOT= ANJA-A-B-BÄÄRNT  = 1391P

                     11:A UTAN SKYDDSNÄT=ALLAN-ULLA-ANTE = 1381P

 BÄSTA dam LONNY JÄDERLUND 593P-BÄSTA "GALT" BOSSE PELANDER 695P

 

 

____________________________________________________

 

 

Jubileumstävlingen spelades den 20 nov och populär segrare blev Gösta Hammarström och både han och övriga 7 deltagare avfirades med kaffe,tårta och grattis från övriga medlemmar.

           VINST ÖVER TV-KLOTET MED 525P

              TELGEVETERANERNA 7858P - TV-KLOTET 7333P  

_____________________________________________________  

                             BÄSTA "GUBBE" STICKAN WESTERBACKA MED 792 POÄNG

                            2:A BOSSE "WOBBLER" LINDGREN                   728P

                            3:A ALLAN "JÄGARN" LINDH                            727P

                            4:A MIKKO "SUOMI" SOININEN                        699P

                            5:A ANJA "MORSAN" ERIKSSON                       664P

                            6:A LASSE "CURLING" BLIXT                            654P

                            7:A GUDRUN "SENIORA" DAHLSTRÖM               622P

                            8:A KLASSE "GNESTA" FRED                             611P

                            9:A ANNA-BRITT "FINGRET" EKLUND                 607P

                            10:A BERNT "KLARA 600" NORÉ                        605P

                            11:A INGEBORG "VÅRSTA" GARDELIN                599P

                            12:A ULLA "FIXA 500" LAGERSTEDT                   551P

________________________________________________________________________________________  

                        

 

 

 

____________________________________

ÅTER VINST FÖR TELGEVETERANERNA

RESULTAT: TELGE  8228P  -  MÄLARPANTRARNA 7757P

_____________________________________________________________

TELGES DAMER:  ANNA-BRITT EKLUND              637P

                             ANJA ERIKSSON                      634P

                             GUDRUN DAHLSTRÖM             575P

                             MONICA FRED                          554P

 

TELGES HERRAR:  TIBOR KRAUSS                       885P

                              LENNART RUNSTRÖM             864P

                              BOSSE PELANDER                   830P

                               UFFE NYMAN                          728P

                               PEKKA TOURUNEN                 696P

                               BOSSE LINDGREN                  642P

                               KLASSE FRED                          636P

BORTLOTTAD         BENGT ERIKSSON                   547P

_________________________________________________________________________________

 

 

 

 

 

 

HÖSTSTART 2014 MED LAGTÄVLING

BRA UPPSLUTNING, 35 TAPPRA VETETANER DELTOG

8 4-MANNALAG INTOG BANORNA i BOLLHALLEN

                               RESULTAT

HCP-MYGLARNA MED BOSSE LINDGREN SOM KAPTEN VANN ÖVERLÄGSET        2661p

LAG BOMBARNA TOG EN HEDRANDE ANDRA PLATS                                         2557p

3:e GICK TILL DET NORDISKALAGET "SKANDINAVIA"                                      2495p

4:e PLATS TILL GUDRUN+ JÄRNA BOYS (B Eriksson i toppform)                        2485p

5:e Med A-B Eklund o Co.                                                                              2424p

6:a Med Katastrofen L-A:s lag "MISSARNA"                                                     2412p

7:a BLIXTENS Drabanter (höll fortfarande handen på curlingstenen)                  2397p

8:a Lag "OLDTIMERS" klagade på dubbeloljad bana                                          2345p

BÄSTA DAM BLEV HARRIET (boule) ERIKSSON MED 715p m/hcp

BÄSTA GUBBE Bengt Eriksson 723p knappt före Lasse Gardelin 721p

 

OBS! FÖRSTA POÄNGTÄVLINGEN ÄR REDAN 2-4 SEPTEMBER-14

 

--------------------------------------------------------

VÅRAVSLUTNING med PRISUTDELNING

och en spännadnde 3-MANNATÄVLING

Vid klubbmästerskapet på BOWLoRAMA och GASTON TÄVL.

lyckades 7 av TELGEVETERANERNA inkassera priser.

I DAM-klasserna hade vi två segrare LILIAN G-GUDRUN D.

BERIT BAAKKI tog en hedrande 2:a plats.

PEKKA TOURUNEN 2:a i Klass H2, BOSSE P 3:a PAULI 4:a

LENNART A 5:a i Klass H3.

_____________________________________________________________________________

I DEN AVSLUTANDE 3-MANNATÄVLINGEN SPELADE 10 LAG.

1:A    LAG "SETRIOIDERNA" MED GÖSTA-STICKAN-LELLE R           2554P

2:A    LAG "BOMBARNA MED ALLAN- PEKKA- LASSE G                   2554P

3:A    LAG "ELVORNA" MED LILIAN - ANJA - PAULI                        2536P

4:A    LAG "TAPPA-KLOT" MED MONICA - ANNA-BRITT - ZOLTAN    2528P

5:A    LAG "DEBUTANTERNA" MED LONNY - KLASSE-SVENNE         2493P

6:A    LAG " MARIANNE & Co" MED MARIANNE - BOSSE P-TIBBE    2447P

7:A    LAG " SMURFARNA" MED GUDRUN - INGEBORG - UFFE         2440P

8:A    LAG " ISBITARNA" MED DORIS - L-A - BENGT ISFELDT         2406P

9:A    LAG "SKÖNHETEN O ODJUREN" INGRID-TUSSEN-GÖSEN      2404P

10:A  LAG " SPJUTET" SOLVEIG-BENGT E - ULLA (SNED BANA)      2364P

_________________________________________________________________________

 

 

 

___________________________________

 

KLUBBMÄSTARNA 2014 ÄR KLARA

STORMÄSTARE BLEV ANNA-BRITT OCH BOSSE P

KLUBBMÄSTARE MED HCP: PAULI H OCH ANNA-BRITT EKLUND

______________________________________________________________________________________

RESULTAT DAMER: MÄSTARINNA A-B EKLUND   UTAN HCP  1695P MED HCP 2165P

2:A SOLVEIG STENBERG  2098P,  3:A BERIT BAAKKI  2061P,  4:A  MARIANNE ERIKSSON  2049P

5:A MONICA FRED  2032P,  6:A GUDRUN DAHLSTRÖM  2027P,  7:A INGEBORG GARDELIN  1963P

8:A LONNY JÄDERLUND  1950P,  9:A UTAN ÅLDERSTILLÄGG LILIAN GUSTAVSSON  1880P.

______________________________________________________________________________________

RESULTAT HERRAR: MÄSTARE. PAULI HYVÄRINEN 2242 POÄNG

2:A LENNART ANDERSSON  2219P,  3:A BOSSE PELANDER  2135P,  4:A TIBOR KRAUSS  2096P

5:A LASSE BLIXT  2084P,  6:A BOSSE LINDGREN  2075P, 7:A  ANDERS WIRTANEN  2060P,

8:A ALLAN LINDH  2053P,  9:A  STIG WESTERBACKA  2043P,  10:A KLASSE FRED  2019P

11:A  LASSE GARDELIN  2018P,  12:A  PEKKA TOURUNEN  2001P,  13:E BERNT NORÉ  1999P

14:E  ZOLTAN TOTH  1924P,  15:E  UFFE NYMAN  1876P,  BENGT ERIKSSON  1778P.

 

_________________________________________

 

TELGEVETERANERNA ÖVERKÖRDA AV PANTRAR

RESULTAT   PANTRARNA  10485P - TELGE  10218P

BÄSTA VETERANDAM: A-B (jag skiter i det här) EKLUND   585 POÄNG

2:A LONNY JÄDERLUND  566P   3:A SOLVEIG STENBERG  558P  4:A G "100:-" DAHLSTRÖM 548P

SUPER "STICKAN" BÄSTA HERRE MED FINA 781 POÄNG

2:A BO "mobbad" LINDGREN 729 P   3:A LELLE RUNSTRÖM  719P

4:A "KISTA" TOURUNEN  700P  5:A  "bombaren" GARDELIN  695P

6:A "jag kladdar på klotet" NORÉ 683P  7:A ULF "svängde" NYMAN 674P

8:A ZOLTAN "fabian" TOTH 664P  9:A "ville träffa kägla ett" ANDERSSON  621P

10:A TAPPI KAJUKORPI  597P  11:A BENGT "ställer upp" ERIKSSON  572P

                  "svårt med klot utan handtag" BLIXT  526 POÄNG

PS: SKÖN UPPLADDNING INFÖR KM I BOWL O RAMA!!

 

 

________________________________________________________

 

TRIANGELMATCH i NYKÖPING 25 FEB. 14

Telge    11166    Nyköping   10939   Tv-Klotet   9357

 

 

Resultat Telgeveteranerna:

"Flickor"  1:a Berit Baakki  736p   2:a Gudrun Dahlström  691p

                   3:a Ingeborg Gardelin 648p   4:a  Anna-Britt Eklund  571p

                   5:a Lonny Jäderlund   562p    6:a Lilian Gustavsson   404p

"Gossar"  1:a Tibbe Krauss  850p  2:a Ante Wirtanen    833p

                   3:a Bosse Pelander   796p       4:a Lasse Gardelin       756p

                   5:a Lennart A:son     746p       6:a Uffe Nyman           741p

                   7:a Lennart Runström 720P      8:a Bernt Norè            714p

                   9:a Bosse Lindgren     675p     10:a Bengt Eriksson      623p

_________________________________________________________________________

 

 

 

 

8 OCH 15 APRIL 2014 (BOWL O RAMA + BOLLHALLEN

ANMÄL DIG PÅ LISTA I BOWLINGHALLEN. KM SPELAS MED HCP ENL POÄNGTÄVLINGEN 2014

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

 

Överlägsna vinnare Ante W 907p och Berit B 752p

"Flick-klassen" 2:a GUDRUN DAHLSTRÖM 714P   3:a MONICA FRED  708P

 4:a ULLA LAGERSTEDT 683P   5:a DORIS GRANBERG/JOVÉR  676P

 6:a ANNA-BRITT EKLUND 656P  7:a LONNY JÄDERLUND  655P

 8:a LILIAN GUSTAVSSON  620P  9:a MARIANNE ERIKSSON  617P

 10:a ANJA "talk" ERIKSSON  606P 11:a INGRID "bortlottad" PERSSON 558P

___________________________________________________________________________

"Pojkklassen"  2:a L-A "fusket" ANDERSSON 837P  3:a PAULI HYVÄRINEN  822P

 4:a LELLE "Ordf." RUNSTRÖM 812P  5:a PEKKA TOURUNEN  774P

 6:a "MINI PEKKA" SOININEN 770P  7:a "Vänstersläggan" NORÉ 748P

 8:a "Totte" TOTH  732P  9:a  ULF "7:AN" NYMAN 723P

 10:a BO "blixten" LINDGREN 720P  11:a "Junioren" GÖSTA HAMMARQVIST 714P

 12:a LASSE "bombarn" GARDELIN 708P  13:e STICKAN WESTERBACKA  695P

 14:e LASSE "ett försök till" BLIXT  666P  15:e SIGGE SANDBACK  664P

 16:e BENGT "Järna" ERIKSSON  662P  17:e KLASSE "Gnesta" FRED 648P

                     18:e  BENGT "Vårsta" ISFELDT 478P (övertränad)

______________________________________________________________________________

 

 

VETERANERNA BESEGRADE NYKÖPING

TELGE      8243 poäng      NYKÖPING    8135 poäng

                                         VINST MED 108 POÄNG

________________________________________________________________________________-

                                     BÄSTA DAM BERIT BAAKKI   693p

                            2:a    Gudrun Dahlström    623o

                            3:a    Lonny Jäderlund       612p

                            4:a    Anja "talk" Eriksson 581p

                                      BÄSTA HERRE LENNART RUNSTRÖM 783p

                             2:a   "Pekka" Noré            782p (efter omräkning)

                             3:a    Mikko Soininen        743p  

                             4:a    Uffe Nyman              715p

                             5:a    Stickan Westerbacka 711p

                             6:a   Tapio Kajukorpi          698p

                             7:a   Hasse Norrby              642p

                             8:a   Zoltan 100 Toth          612p

_____________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________________

LAGTÄVLINGEN VANN LAG BLIXTARNA PÅ 2461 POÄNG

A-B EKLUND 765p    LASSE BLIXT  717p  LENNART ANDERSSON  979p

2:A LAG GAMLA STJÄRNOR 2406p         3:A  LAGTOMTARNA  2399p    4:A LAG HOPPET   2395p

5:A LAG NORDEN               2382p         6:A  MORSANS GOSSAR 2355p  7:A MUTANTERNA  2319p

8:A LAG LELLES TEAM        2285p         9:A  SNIGLARNA    2272p   10:A  MANCHESTER OLD 2261p

11:A LAG DJURPARKEN MED BÄÄRNTE 2195p 12:A LAG VÅRDCENTRALEN MED BOSSE L  2123p

____________________________________________________________________________________

 

BÄSTA DAM HARRIET ERIKSSON  812 POÄNG

2:A LONNY JÄDERLUND  801p  3:A BERIT BAAKKI 779P  4:A ANNA-BRITT EKLUND  765p

5:A  ANJA ERIKSSON   749p    6:A  GUDRUN DAHLSTRÖM  748p  7:A SOLVEIG STENBERG  738p

8:A  INGEBORG GARDELIN  731p  9:A LILIAN GUSTAVSSON  725p  10:A ULLA LAGERSTEDT  717p

11:A MONICA FRED  717p   12:A  INGRID PERSSON  663p  13:E MARIANNE ERIKSSON  655p

 

BÄSTA HERRE LENNART "MYGLARN" ANDERSSON   979P

2:A BOSSE PELANDER 902p (utan HCP) 3:A AARRE KINNUNEN 872p  4:A ANTE WIRTANEN  848p

5:A UFFE NYMAN  839p   6:A BÄÄRNTE NORÈ  826p  7:A  LASSE GARDELIN  824p

8:A PAULI HYVÄRINEN  810p  9:A BENGT ERIKSSON  802p  10:A MIKKO SOININEN  795p

11:A BOGDAN MARCHLEWSKI 794p 12:A RONNIE LAGERSTEDT 790p 13:E ZOLTAN TOTH  782p

14:E STICKAN WESTERBACKA  771p  15:E TAPIO KAJUKORPI 763p  16:E BENGT ISFELDT  747p

17:E LENNART RUNSTRÖM  745p  18:E KLASSE FRED  742p  19:E HASSE NORRBY  734p

20:E GÖSTA HAMMARQVIST  717p  SIGGE SANDBACK  717p  LASSE BLIXT  717p

23 PLATS MED MUSKELBRISTNING BOSSE LINDGREN  658 POÄNG.

___________________________________________________________________________________

GOD JUL OCH GOTT NYTT ÅR ÖNSKAR SPÖKSKRIVAREN "KNUTTE"

 

 

 

 

 

 

 

TELGE 8469     NYKÖPING  8044   TV-KLOTET  7268

RESULTAT FÖR TELGESPELARNA:

BÄSTA DAM      BERIT "ESPANIA" BAAKKI               676P

2:A                  ANJA "MORSAN" ERIKSSON            654P

3:A                  INGEBORG "VÅRSTA" GARDELIN     647P

4:A                  A-B "SKRUVEN" EKLUND                621P

5:A                  GUDRUN "S" DAHLSTRÖM              593P

 ÖVERLÄGSET BÄSTA HERRE ANTE WIRTANEN        885P

2:A                  BO "ENHÖRNA" PELANDER             819P

3:A                  BO "MASTER" LINDGREN               788P

4:A                  LELLE "TROSA" RUNSTRÖM            732P

5:A                  "MINI PEKKA" SOININEN                719P

6:A                  BÄÄRNTE NORÉ                             718P

7:A  SPELADE BANA ETT, LASSE GARDELIN            617P

_____________________________________________________________________________-

 

 

 

FÖRLUST I NYKÖPING

SVIDANDE NERDERLAG FÖR TELGEVETERANERNA

BANPOÄNGEN 16 - 24 OCH KÄGELPOÄNGEN 10472-10791= -319P

_______________________________________________________________________

TELGES INDVIDUELLA RESULTAT

ANNA-BRITT "bästa dam" EKLUND/LINDGREN       610P

LONNY JÄDERLUND                                             564P

LILIAN "boule" GUSTAVSSON                               493P

BÄSTA "GUBBE" LENNART "Trosa" RUNSTRÖM       800P

2:A" Mannen från fårhagen" BERNT NORÉ              778P

3:A ANDERS "ingen olja" WIRTANEN                      743P

4:A TIBBE "fel sida igen" KRAUSS                          701P

5:A BO "slog L.A." LINDGREN                                696P

6:A L "Tellemar" ANDERSSON                                694P

7:A UFFE "hemsidan" NYMAN                                 668P

8:A STIG "det går vänster" WESTERBACKA             651P

9:A ZOLTAN "bakslag" TOTH                                  635P

10:A LASSE "curling" BLIXT                                   628P

11:A TAPPI "flaskan" KAJUKORPI                            614P

12:A BENGT "tappa orken" ERIKSSON                     605P

13:E HASSE "Grödinge" NORRBY                             592P

__________________________________________________________________________

MISSA INTE LUCIA-SLAGET DEN 12 DECEMBER KL 10.00 (lagtävling) FINNS LISTA!!!!

_______________________________________

 

ÅTER VINST FÖR TELGEVETERANERNA  23-16

KÄGELPOÄNG 10436 - 10053  + 373P

ÖVERLÄGSET BÄSTA SPELARE ANDERS WIRTANEN  895P

      2A BOSSE LINDGREN  778p           3A UFFE NYMAN    759p

      4A "Foten" Andersson  735p           5A BERNT NORÈ    693P

      6A TAPIO KAJUKORPI   659p          7.5A ZOLTAN TOTH 641p

      7.5A LASSE GARDELIN 641p           9A "junioren" GÖSTA 601p

                     10:A BENGT "10:an" ERIKSSON  576p

 

        BÄSTA "flicka" ANNA-BRITT EKLUND  621P

         2A SOLVEIG STENBERG  619p   3A "Morsan" ERIKSSON  613p

         4A INGEBORG "Ettan" G  591P   5;a MARIANNE E-SON    550p

          Kämpande INGRID PERSSON 6:A med 464 viktiga poäng.

 

-------------------------------------------------------------------------

MATCHEN MOT PANTRARNA SLUTADE 26-13

 

               

10807         -         10432   +    375poäng

Överraskande bästa TELGE VETERAN "JARVÅNGS STANDIN" L.A. 794p

2:a PEKKA TOURUNEN      790p             3:a BERNT "järna" NORÈ      756p

4:a "LELLE" RUNSTRÖM    745p             5:a BENGT ERIKSSON          740p

6:a BOSSE LINDGREN      725p             7:a UFFE "H-E" NYMAN         710p

8:a HASSE "skruven" N    694p             9:a "TAAPPI" KAJUKORPI       671p

                             10:a "ryggskadad" STICKAN  626p

BÄSTA DAM INGEBORG "Vårsta" GARDELIN   637p

2:a ANJA "morsan" ERIKSSON  630p      3:a "Kullan" STENBERG        619p

4:a "bortlottad" EKLUND          604p      5:a "Stormen" DAHLSTRÖM  584p

                               6:a LILIAN "boule" GUSTAVSSON 482p

------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

 

----------------------------------------------------------------

 HÖSTENS FÖRSTA MATCH SLUTADE 34-6

TV-KLOTET HADE SVÅRT minus 1116p. 10373-9257

PERSONLIGA RESULTAT TELGEVETERANERN

DAMER: BERIT BAAKKI  643p           ANNA-BRITT EKLUND/LINDGREN  619p

              GUDRUN DAHLSTRÖM  580p  SOLVEIG STENBERG  534p

              BRITTA LÖFSTRÖM      486p   MARIANNE ERIKSSON   459p

_________________________________________________________________

HERRAR: ANDERS WIRTANEN         790p     LENNART RUNSTRÖM       774p

                TIBOR KRAUSS                 761p     BERNT NORÈ                     725p

                PAULI HYVÄRINEN           725p     UFFE NYMAN                     679p

                BOSSE PELANDER             677p     BOSSE LINDGREN             652p

                ZOLTAN TOTH                   644p     GÖSTA HAMMARQVIST     625p

__________________________________________________________________

 

 

 

 

 

 

VETERANERNAS STORMÄSTARE 2013

Damer: BERIT BAAKKI 1643p    Herrar: BOSSE PELANDER  2229p

KLUBBMÄSTARE MED HANDICAP: Damer LONNY JÄDERLUND 2020p

2:a Berit Baakki   1993p           3:a Anna-Britt Eklund/Lindgren 1978p

4:a Harriet Eriksson  1918        5:a Marianne Eriksson   1880p

6:a Doris Granberg   1840p      7:a Lilian Gustavsson    1824p

8:a Gudrun Dahlström 1808p   9:a  Ingeborg Gardelin skadad

 

KLUBBMÄSTARE MED HANDICAP Herrar: BOSSE PELANDER  2229p

2:a Tibor Krauss     2209p         3:a Pauli Hyvärinen    2161p

4:a Bosse Degnell   2072p         5:a Åke Gustavsson   2002p

6:a Anders Wirtanen 1995p       7:a Gösta Hammarqvist  1988p

8:a Uffe Nyman       1985p        9:a Tapio Kajukorpi    1967p

10:a Bernt Noré      1922p        11:a Lasse Gardelin    1915p

12:a Lennart Andersson 1889p  13:e Bosse Lindgren   1883p

14:e Europamästaren Lennart Runström  1823 poäng.

_____________________________________________________________

KLUBBMATCH MOT TV-KLOTET I NYKÖPING

VINST MED 35-5 i BANPOÄNG  VINST MED 1620 KÄGELPOÄNG

BÄSTA TELGEVETERAN ANDERS WIRTANEN              893p

God tvåa TIBBE KRAUSS                                         861p

Två spelare till över 700 poäng

PEKKA TOURUNEN  721p  "Parkinson" Andersson      711p

5:a "PALLE" Hyvärinen 692p  6:a "Det kurvar" Kajukorpi 677p

7:a ZOLTAN "fy fabian" TOTH                                  674p

8:a Hälsinge UFFE 671p     9:a "spindeln" Jarvång     668p

10:a Lasse "BOMBARN" Gardelin                              661p

11:a BENGT "Järna" ERIKSSON                                638p

12:a Stickan "har nytt klot" Westerbacka                  556p

13:e LASSE "skiter i det här" Jäderlund                     542p

TRE FLICKOR DELTOG I DET VINNANDE LAGET: A-B,LONNY, och MONICA.

_________________________________________________________________

 

KLUBBMATCH MOT MÄLARPANTRARNA 6 MARS-13

KNAPP FÖRLUST MED 114 POÄNG  (10147-10261)

ANDERS "ÅLAND" WIRTANEN TELGE ETTA     808P

2:a Pekka "KISTA" Tourunen 767p  3:a Bo "vänstern" PELANDER 735p

4:a "Knutte" Andersson        730p  5:a "Palle" HYVÄRINEN          685p

6:a Bästa dam: "BOJAN"G    681p  7:a Debutant HASSE NORRBY 673p

8:a ROLLE JARVÅNG            649p  9:a "fel olja" NYMAN              614p

10:a LASSE GARDELIN        590p  11:a "katastrofen" NORÈ        581p

12:a H "post" ERIKSSON     571p  13:e "kullan" STENBEREG       559p

14:e Lasse "svår bana" BLIXT 539p 15:e Ulla "va kul" LAGERSTEDT 506p

              16:e Vår grand old lady LILIAN GUSTAVSSON 459p

____________________________________________________________________

 

 TELGEVETERANERNA VANN TRIANGELMATCHEN

TELGE 11373p  NYKÖPING  10592p  TV-KLOTET  9095p

TRE SUPER-VETERANER TOPPADE MATCHEN

TIBBE 912  ANTE 891  BOSSE P 879

BÄSTA "flicka" ANNA-BRITT EKLUND/LINDGREN 680

_____________________________________________________________________

 RESULTAT LAGTÄVLING VID ÅRSMÖTET 2012

1:a LAG = ANNA-BRITT E - BOSSE PELANDER - LENNART ANDERSSON  1874p

2:a LAG  = ULLA LAGERSTEDT - LASSE GARDELIN - ANDERS WIRTANEN         1841p

3:a LAG  = INGRID PERSSON - MONICA FRED - ÅKE GUSTAVSSON                 1812p

4:a LAG  = LENNART LINDGREN - UFFE NYMAN - ROLLE JARVÅNG                  1798p

5:a LAG  = LILIAN GUSTAVSSON - TINA LINDGREN - LENNART RUNSTRÖM     1786p

6:a LAG  = MARIANNE ERIKSSON - GERD DALL - BENGT ERIKSSON               1746p

7:a LAG  = INGEBORG GARDELIN - RONNIE LAGERSTEDT - ZOLTAN TOTH      1688p

8:a LAG  = STIG WESTERBACKA - FOLKE NYHOLM - GÖSTA HAMMARQVIST    1679p

9:a LAG  = GUDRUN DAHLSTRÖM - BERNT NORÈ - BOSSE LINDGREN             1668p

10:a LAG = BENGT ISFELDT - HARRIET ERIKSSON - LONNY JÄDERLUND         1651p

INDVIDUELL SLAGNING MED HANDICAP (DAMER)

1:a    ULLA LAGERSTEDT  655p, 2:a INGRID PERSSON 639p, 3:a MARIANNE ERIKSSON 636p

INDVIDUELL SLAGNING MED HANDICAP (HERRAR)

1:a    LENNART ANDERSSON 650p, 2:a STIG WESTERBACKA 639p, 3:a BOSSE P 636p

_______________________________________________________________________________

 KLUBBMATCH MOT STRÄNGNÄS VANNS MED 33-7

                              11264p - 9922p = + 1342p

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

BÄSTA DAM: ANNA-BRITT EKLUND/LINDGREN       678p

                2:a GUDRUN DAHLSTRÖM                           643p

                3:a BERIT BAAKKI                                      591p

                4:a MONICA FRED                                      532p

BÄSTA HERRE: L "KNUTTE" ANDERSSON                 809p

                 2:a PAULI HYVÄRINEN                               802p

                 3:a UFFE NYMAN                                       796p

                 4:a LELLE RUNSTRÖM                                779p

                 5:a BO "KAPTEN" LINDGREN                      774p

                 6:a ROLLE JARVÅNG                                  763p

                 7:a BERNT "snuset" NORÈ                          738p

                 8:a TAPIO KAJUKORPI                               731p

                 9:a BENGT ERIKSSON                                693p

                 10:a GÖSTA HAMMARQVIST                       678p

                 11:a ZOLTAN "tappa" TOTH                        672p

                 12:a KLASSE "Gnesta" FRED                       576p

__________________________________________________________________________-

 

 ÅRETS FÖRSTA MATCH FÖRLORADES MOT NYKÖPING

  NYKÖPING VANN MED 38 pOÄNG   8254 - 8216

TROLIG ORSAK, FÖR MYCKET FIRANDE I JUL O NYÅR!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

               

Välkommen

Välkommen till www.telgeveteranerna.n.nu.

 

Nyhetsbrev

Länkar

http://www.bollhallen.se/

 www.gobowling.se

 http://www.swebowl.se

 

 

 

 

Denna hemsida är byggd med N.nu - prova gratis du med.(info & kontakt)